EPIC Preto Edition
REVOLUTIONARY SEATED EXPERIENCE
noblechairs standards make for an unmistakable combination of aesthetics, luxurious materials and absolute comfort. It is due in no small part to the industrially automated precision manufacturing, with the end result being an unparalleled blend of flawless craftsmanship that helps to make the noblechairs seated experience a joy.
ELEGANCE & ERGONOMICS
In addition to the impressive aesthetics of noblechairs, they are characterised by their distinct shape and the use of breathable, deformation-resistant breathable cold foam upholstery. It is the use of this high-density foam that helps the chair retain its shape over extended periods of time, effectively distributing the load while preventing users sinking too deeply into the upholstery.
PREMIUM MATERIALS
When it comes to the covering materials used in our noblechairs, there is something for every taste: Vegan PU leather complete with delicate stitching, genuine real leather with unsurpassed breathability, or even supple nappa leather for unparalleled aesthetics.
4D ARMRESTS
The noblechairs 4D armrests offer maximum adjustability across four dimensions: horizontally, laterally, vertically (height) along with an adjustable tilt angle. This makes achieving optimal ergonomics in line with your individual desk remarkably easy.
ROBUST BASE
The matt black powder-coated base of our noblechairs consists of robust solid aluminium and this supports a weight of up to 120kg.
REVOLUTIONÄRES SITZERLEBNIS
noblechairs steht für eine unverkennbare Optik, luxuriöse Materialien und absoluten Komfort. Dank maschineller Präzisionsfertigung wird eine makellose Verarbeitung unserer Produkte garantiert und das Sitzen auf noblechairs in ein wahrhaft hedonistisches Vergnügen verwandelt.
ELEGANZ & ERGONOMIE
Zur beeindruckenden Ästhetik aller noblechairs gesellen sich eine wohltuend körperschonende Formgebung und eine verformungsresistente Polsterung aus offenporigem und damit klimaregulierendem Kaltschaum. Dieser bleibt aufgrund seiner hohen Dichte dauerhaft formstabil, verhindert so effektiv ein zu tiefes Einsinken und entlastet dadurch den Rücken.
PREMIUM-MATERIALIEN
Bei den Bezugsmaterialien unserer noblechairs ist für jeden Geschmack etwas dabei: Zur Auswahl stehen veganes PU-Kunstleder mit gleichmäßig feiner Narbung, genuines Echtleder mit hoher Atmungsaktivität oder besonders geschmeidiges Nappaleder mit einem unvergleichlich edlen Look.
4D-ARMLEHNEN
Die noblechairs 4D-Armlehnen bieten maximale Einstellungsmöglichkeiten und lassen sich in vier Dimensionen verstellen: horizontal (Längsachse), lateral (Querachse), vertikal (Höhe) und dazu kommt der justierbare Neigungswinkel. So wird eine optimale Anpassung an den individuellen Schreibtisch kinderleicht.
BELASTBARE BASIS
Das mattschwarz pulverbeschichtete Fußkreuz unserer noblechairs besteht aus stabilem Vollaluminium und trägt ein Gewicht von bis zu 120 Kilogramm.
A NOBLECHAIRS EPIC É A MELHOR CADEIRA DE GAMING EM 2022, 2020, 2019, 2017!
A excelência merece ser reconhecida. A EPIC Series é agora a vencedora por quatro vezes do reconhecido European Hardware Award na categoria de "Melhor Cadeira de Gaming". Premiada na Computex 2017, 2019, 2020 e 2022 pela European Hardware Association, a noblechairs sente-se honrada por carregar esta prestigiosa coroa no seu esforço de elevar a qualidade ao nível seguinte.
| Cor | |
| Cor Principal | Preto |
| Cor Principal da Almofada | Preto |
| Cor da Costura | Preto |
| Cor Principal da Costura da Almofada | Preto |
| Certificações | |
| Certificação da Cadeira | Certificação de cadeira de escritório em conformidade com a norma DIN EN 1335 |
| Classe de Segurança do Elevador a Gás | Classe 4 |
| Ajustabilidade | |
| Encosto Ajustável | Sim |
| Guia do Cinto de Segurança | Sim |
| Função de Inclinação | Sim |
| Apoios de Braços Ajustáveis | Sim |
| Altura Ajustável | Sim |
| Especificações da Cadeira | |
| Altura do Encosto | 84 cm |
| Largura do Encosto (Dimensão Interna) | 28 cm |
| Largura do Encosto (Dimensão Externa) | 51 cm |
| Posição de Assento mais Alta (Ajustável) | 57 cm |
| Posição mais Baixa do Assento (Ajustável) | 47 cm |
| Altura do Apoio de Braço (Mínimo) | 63 cm |
| Profundidade do Assento | 46 cm |
| Largura do Assento (dimensão interna) | 34 cm |
| Largura do Assento (dimensão externa) | 57 cm |
| Altura Total Mínima | 127 cm |
| Altura Total Máxima | 137 cm |
| Suporte Lombar Ajustável Integrado | Não |
| Tipo de Rodízio | Rodízios para Pisos Duros, Rodízios para Pisos Macios |
| Dimensão do Rodízio | 60 mm |
| Ângulo Máximo de Inclinação do Assento | 11 ° |
| Ângulo Mínimo do Encosto | 90 ° |
| Ângulo Máximo do Encosto | 135 ° |
| Direções dos Apoios de Braços Ajustáveis | 4D (4 Direções) |
| Profundidade do Apoio de Braço | 24.5 cm |
| Largura do Apoio de Braço | 10 cm |
| Altura Mínima dos Apoios de Braços (Posição mais Baixa da Cadeira) | 63 cm |
| Altura Máxima dos Apoios de Braços (Posição mais Baixa da Cadeira) | 70 cm |
| Altura Mínima dos Apoios de Braços (Posição mais Alta da Cadeira) | 73 cm |
| Altura Máxima dos Apoios de Braços (Posição mais Alta da Cadeira) | 80 cm |
| Distância Mínima Interna entre os Apoios de Braços | 46 cm |
| Distância Máxima Interna entre os Apoios de Braços | 53 cm |
| Peso Máximo Recomendado | 150 kg |
| Série do Produto | |
| Product Series/Família | EPIC |
| Conformidade | |
| Documentos de Conformidade | Conformidade e segurança noblechairs Epic |
| Informações do fabricante |
Pro Gamersware GmbH Gaußstraße 1, 10589 Berlin, Germany [email protected] |
| Pessoa responsável |
Pro Gamersware GmbH Gaußstraße 1, 10589 Berlin, Germany [email protected] |
| Âmbito da Entrega | |
| Almofada de Cabeça Incluída | Sim |
| Almofada Lombar Incluída | Sim |
| Normas/Especificações | |
| Limite de Peso | 150 kg |
| Materiais | |
| Material Principal da Capa do Assento | Couro falso de alta tecnologia |
| Material Principal do Assento | Espuma fria |
| Material Base | Alumínio |
| Material do Enchimento da Almofada | Espuma fria, Poliéster |
| Material da Capa da Almofada | Tecido |
| Material da Estrutura | Aço |
| Material dos Apoios de Braços | Alumínio, Poliuretano |
| Material dos Pés/Rodízio | Nylon, Poliuretano |
| Dimensões | |
| Peso | 28 kg |